Cyril Gandžala

Bolo to koncom leta 2006. Prišiel ku mne Miro s predsavzatím presvedčiť ma, aby sme do nášho klubu prijali jeho kamaráta Cyra. Nie je zo Svätého Jura, voči čomu som mal vážne výhrady. „Vieš, Jurania majú prezývku hadári a Pohorelci gadi - čo je vlastne hadi, takže sú tiež hadári." -presvedčoval ma Miro, ktorého cyklistická autorita bola podložená špičkovými výsledkami a v tomto roku už ako člen nášho klubu zvíťazil na niekoľkých maratónoch. „No a aký je ten Cyro vlastne cyklista?" - spýtal som sa opatrne. „Dobrý" - znela strohá Mirova odpoveď. „Nuž teda nech príde na koncoročnú schôdzu, aby sme ho mohli prijať do klubu." - zhodnotil som.

Tak sa i stalo. Bolo to po oberačkách, a tak sme sa zišli na jednej chate v hojnom počte. Cyro sa od nás odlišoval iba krásnym horehronským prízvukom a snáď až neprimerane tenkou ba až cintľavou postavou.

Od tej schôdze som o Cyrovi asi pol roka vôbec nepočul. Cyklistická sezóna 2007 začala v plnom prúde, naši pretekári získavali celkom dobré umiestnenia - Miro zvíťazil na maratóne v Pravenci.

Asi týždeň pred breznianskym maratónom mi Miro telefonoval, že na preteky do Brezna príde aj Cyro, financie mu veľmi nevychádzajú, sám živý päťčlennú rodinu, takže bicykel si požičia. Starý bicykel mu totiž doslúžil.

S Cyrom sme sa stretli v Brezne pár minút pred štartom. Prehodili sme spolu pár slov a odštartovali. Trať bola veľmi náročná a o to väčšie bolo naše prekvapenie, keď Cyro vo svojej kategórii zvíťazil.

Prešlo pár týždňov, keď mi Cyro zatelefonoval - „Chcel by som kúpiť bicykel a štartovať tento rok na niekoľkých pretekoch.".

Po mnohých pokusoch o zohnanie ako-tak kvalitného bicykla sme sa dohodli, že mu doveziem tesne pred súľovským maratónom môj čiastočne ojazdený Kellys, ktorý si odskúša priamo na pretekoch.

Cyro prišiel do Súľova niekoľko minút pred štartom. Šťastím bolo, že pre veľký počet štartujúcich odložili štart o 15minút.

Mal som vážne obavy, ako Cyro dopadne, lebo skúšobná jazda ktorú absolvoval bola z parkoviska na štart asi 200metrov.

Súľovský maratón má výhradné postavenie. Zúčastňuje sa na ňom veľa kvalitných pretekárov zo Slovenska, Čiech, Poľska a ďalších štátov. Len z nášho klubu nás tam bolo 9. O to väčšia bola naša radosť, keď na stupeň víťazov vystupoval pretekár Cyklistického klubu Svätý Jur - Cyro.

Po týchto pár stretnutiach sme sa s Cyrom viac zblížili. Znova mi zavolal pred majstrovstvami Slovenska v cross country - „Škoda, že nikto z Jura sa nezúčastní - vieš, náhoda je blbec, možno by niekto mohol urobiť i dobrý výsledok.".  Nuž čo, veď každý máme svoje povinnosti a cyklistika je len naše hobby. Takže majstrovstiev Slovenska v cross country sa zo Svätého Jura nezúčastnil nikto, ale cyklistický klub Svätý Jur mal predsa zastúpenie - Cyra. Bolo to v sobotu, 5.7.2007. Celý deň mi zabrali práce vo vinohrade, kde si so sebou väčšinou mobil neberiem. Keď som sa večer vrátil domov, mal som dva zmeškané hovory - od Cyra. „Má už Svätý Jur majstra Slovenska?" znela Cyrova otázka. „Ak, doteraz nemal, tak už má!".

O mesiac sa konali majstrovstvá Slovenska v ďalšej cyklistickej disciplíne - MTB (v horskej cyklistike). Cyril štartoval na náročnej majstrovskej trati. Jeho 16ročná dcéra Veronika zvíťazila na krátkej trati v kategórii žien. Členovia nášho cyklistického klubu obsadili v nemajstrovských kategóriách ešte jedno druhé dve tretie a dve piate miesta. Keď sme stáli pred stupňom víťazov a Cyro vystupoval na najvyšší stupeň svojím typickým krokom, ktosi za mnou povedal „Neviem, ako mohol tento zvíťaziť.". Koncom roka 2007 nám Cyro vybavil v rámci lyžiarskeho sústredenia ubytovanie v Pohorelej. Mali sme možnosť obdivovať bohatú zbierku trofejí z jeho športovej kariéry - z lyžovania i cyklistiky. Pred rokom som vôbec netušil, že mám do činenia so športovcom najvyššieho kalibru. Doteraz bol majstrom Slovenska v cyklistike päťkrát. Počas pobytu v Pohorelej sme sa zúčastnili aj na Svätoštefanskej zábave. Keď sa nám podarilo sa naučiť tancovať horehronský čardáš, Cyro mal z toho veľkú radosť. Povedal: „Neviem pochopiť, ako ste sa mohli ten čardáš naučiť za jeden večer lepšie, ako niektorí Horehronci za celý život; ale asi to bude podobné tomu ako niekto nemohol pochopiť, ako sa mohol stať ten cintľavý chlap majstrom Slovenska v cyklistike."