História klubu CK Svätý Jur

Cyklistický klub Svätý Jur bol založený v apríli 2005. Hlavnou športovou činnosťou CK bola príprava a účasť najmä na horských cyklomaratónoch. K 1.10.2005 mal CK 11 členov z toho 5 s licenciou Slovenského zväzu cyklistiky.

V priebehu roka 2005 sa CK Svätý Jur stal nielen viditeľným klubom najmä na jednotlivých podujatiach ale aj športová úroveň pretekárov sa zvyšovala.

Pretekári CK Svätý Jur sa pravidelne umiestňovali prevažne v prvej polovici štartovného poľa, ale často bojovali aj o popredné umiestnenia vo svojich kategóriách.

Medzi najväčšie úspechy patrilo druhé miesto v kategórii juniorov na "Author Karpatskom vlku", dve tretie miesta v Bratislavskej MTB lige a najmä tretie miesto k kategórii veteránov na Nízkotatranskom maratóne v Brusne.

V roku 2006 sa počet členov CK Svätý Jur rozrástol na 18. S nárastom pretekajúcich členov sa dostavili aj popredné umiestnenia. Prvé miesta v kategórii seniorov na Breznianskom, Dubnickom, Hornohradskom maratóne a vo Svite. Tiež prvé miesto v kategórii juniorov na Karpatskom Vlku. Druhé miesta v kategórii seniorov na Zvolenskom cyklomaratóniku a tiež druhé miesto v kategórii starších žien na Hornohradskom cyklomaratóne. Tretie miesta obsadili pretekári CK Svätý Jur na Author Karpatskom vlku v kategórii starších žien a Hornohradskom cyklomaratóne v kategórii veteránov.

Okrem samotnej účasti na pretekoch zorganizoval CK Svätý Jur dve športové podujatia: cykloturistickú akciu - Svätojurský drak a preteky do vrchu pod názvom Svätojurský blesk.
Vychádzajúc z organizačných a pretekárskych skúseností (v roku 2006 absolvovali naši pretekári 77 individuálnych štartov na horských maratónoch) a po dohode o spolupráci s dovozcom bicyklov Specialized sa CK Svätý Jur rozhodol zorganizovať v roku 2007 horský cyklomaratón v oblasti Malých Karpát pod názvom Specialized Svätojurský cyklomaratón

V roku 2007 sa počet členov CK Svätý Jur rozrástol na viac ako 20. Členmi klubu sa stali poprední cyklisti najmä v kategórii seniori. Cyril Gandžala sa stal majstrom Slovenska v horských cyklomaratónoch aj v disciplíne cross country.

V roku 2008 sa dostavili ďaľšie športové úspechy. Majstrom Slovenska v horských cyklomaratónoch sa stal Miroslav Reingraber, ktorý sa stal súčasne aj víťazom Slovenského pohára MTB maratónov.
Veronika Gandžalová obsadila na manjstrovstvách Slovenska v cross-country druhé miesto v kategórii junioriek.
Na stupne víťazov sa v tomto roku postavili ďaľší naši pretekári v rôznych kategóriach a cyklistických odvetviach. Boli to: Gandžala Cyril, Gandžalová Veronika, Chrappa Igor, Chrappa Richard, Reingraber Miroslav, Hupka Vincent, Hupková Darina a Hupka Juraj.

19.apríla 2008 zorganizoval CK Svätý Jur druhý ročník Kaktusbike Svätojurského maratónu, na ktorom sa zúčastnilo 385 pretekárov z piatich krajín. Pretek bol súčasne prvým kolom Slovenského pohára MTB maratónov a otváracím pretekom Cyklomaratónskej MTB série.